2011-2013

JESPER PRISAD
7 maj
NÄSTAN.....
4 maj
Hoppsan!
18 apr
Gedigen laginsats gav tre välförtjänta poäng mot Eket i Örkelljunga
12 apr
U-lagen
12 apr
Hej
Nu har jag varit tränare för det laget i ca en månad och vi gör bra ifrån oss under matcherna där vi har vunnit alla våra matcher, utvecklat vår spel och hittat en fin laganda.
Däremot så är det motsatsen under träningarna.
Killarna är taggade, för taggade och det kan bli ett problem när det är för mycket av det goda.
Jag ber er föräldrar att förstå varför era barn kan ibland får inte vara med i träningarna.
Problemen vi stöter på är att det är ofta brist på respekt mot lagkamraterna, ledarna och föräldrarna som har ägnat tid att komma med sina barn till träningen. Brist på respekt till tiden och till vad som är bestämt, attityd och tron att man är bäst i laget.
Något jag strävar efter i det laget är att den 40 åriga ska respektera den 10 åringen lika mycket som som den 10 åriga respektera den 40 åriga, att barnen ska förstå att vi är olika, att vissa kan förstå träningen på en gång och vissa behöver se det flera gånger för och förstå.
Jag gör det jag kan på träningen men vi vinner/belönas som ett lag och förlorar/straffas som ett lag och det är synd för de som sköter sig och gör rätt ifrån sig.
Har ni frågor tveka inte att ringa eller även komma till träningen så kan man få ett ansikte på er.
Med Vänliga hälsningar
Sinan Wollberg Alnaimy
Först och främst tackar jag föräldararna som tog sig till mötet.
för er som inte kunde befinna er på plats så hoppas jag ni tar er tiden och läser detta.
I dags mötet pratade vi om följande:
-Nästa säsong spelar vi 9 manna i en serie för pojkar som är äldre än förre året.
-Jag gör mitt bästa så att alla får spela men alla kan inte spela alla matcher. vad som avgör är attityden under träningen och hur bra man gör ifrån sig i träningen.
-vi förstätter träna på tisdager nu utan boll (springa och jobba på teamwork)
-Varningsystemet vi har börjat med är igång och det upplevs bra av föräldrarna.
-Hemsidan ska användas för att tacka ja eller nej till träningen. Det kan inte stå att samma 6 kommer alltid men så kommer det 20 istället.
har ni inte tacka ja till träningarna så kommer vi och skicka hem killarna.
-Sist och det viktigaste är att NI föräldrarna måste hjälpa oss med hur era barn skötar sig under träningarna,i matcherna och ute. Vi ledarna kan göra så gott vi kan under träningarna och under matcherna och då pratar vi om max 7 till 8 timmar i veckan med dem men jargongen och sättet de pratar är inte ok.Så fort ni föräldarna inte är med så är killarna är på och provar sina vingar med hur de ska bete sig.
Vi pratar om svordomar, dåliga ord val, mobbning och detta ser ni inte hemma men detta är vad de lär sig ute mellan hemmet,skolan och träningen.
Vi vill kunna styra killarna rätt och hjälper de för framtiden och hålla de borta från det dåliga men 3 timmar i veckan gör inte så mycket.
en 5 åring kan gå in och kasta en boll till dem och sätta igång spelandet men att kunna styra en träning när ingen vill lyssna och kaxar är krävande och där behöver jag er hjälp.
Tack för er tid och er engagemang.
Väl Mött.
Sinan Wollberg Alnaimy
6 jun 2024 0 kommentarer
Hej
För er som vill kanske köpa klippan kläder till era barn ( tränings kläder,en tröja och ha till matchen osv) så kan ni beställa det från den länken.
https://team.intersport.se/klippans-ff
Sön 11/5
14:00-16:00 |
Match mot Vedby/Rönne IF
Åbyvallen, Klippan B-plan 9-manna |
Tor 15/5
17:00-18:30 |
Träning
Åbyvallen |
Lör 17/5
11:00-13:00 |
Match mot Vejby IF blå
Vejby IP B-plan 9-manna |
Tor 22/5
17:00-18:30 |
Träning
Åbyvallen |
Tor 29/5
17:00-18:30 |
Träning
Åbyvallen |
Tor 5/6
17:00-18:30 |
Träning
Åbyvallen |
Lör 7/6
11:30-13:30 |
Match mot Åstorps FF blå
Åbyvallen, Klippan B-plan 9-manna |
Tor 12/6
17:00-18:30 |
Träning
Åbyvallen |
Sön 15/6
15:45-17:45 |
Match mot Munka Ljungby IF
Munka IP B-plan 9-manna |
Tor 19/6
17:00-18:30 |
Träning
Åbyvallen |